به نام خداوند بخشنده مهربان

 

در روايات معصومين و دستورات بزرگان، همواره توصيه به دعا كردن شده كه دعا در هر شرايط زماني و مكاني و روحي افراد امكان پذير و مؤثر است، امّا برخي از زمانها و مكانها با توجه به اهميت آنها، جهت استجابت دعا تأثير خاصي دارند و خداوند برخي از زمانها و مكانها را نسبت به ديگر مكانها و زمانها فضيلت و برتري داده است؛ مانند برتري شهر مكّه نسبت به ديگر سرزمينها و فضيلت شب قدر نسبت به هزار ماه. خداوند اين فضيلتها را براي آن قرار داده تا انسان بتواند با استفاده از آنها هرچه بهتر و بيشتر به خداوند تقرّب جويد.

 

مسجد:

درباره فضيلت مسجد نسبت به ساير مكانها، امام صادق عليه السلام مي‌فرمايند: رسول خدا صل الله عليه و آله و سلم از جبرئيل علیه السلام پرسيد: چه مكاني نزد خدا محبوب‌تر است؟ جبرئيل علیه السلام فرمود: مساجد، و محبوبترين مردمِ اهل مسجد كسي است كه اول از همه داخل مسجد شود و آخر از همه خارج شود.

 

دعا؛ در مكان محبوب خدا به اجابت نزديكتر است، چنانكه امام باقر عليه السلام وقتي حاجتي داشت به مسجد مي‌رفت و دعا مي‌كرد.

 

مسجد كوفه:

اين مسجد مكاني است كه سالكان و عارفانِ بسياري با عبادت در آنجا، خود را به درجات بلند عرفاني رساندند. مسجدي است كه به فرموده امام صادق عليه السلام هزار نبي و هزار وصي در آن نماز گزارده ‌اند و علماي بزرگ شيعه عملاً فضيلت اين مسجد و تأثير دعا و مناجات در آن را ثابت كرده‌اند.

 

مكّه:

مكّه از ابتداي خلقت، سرزمين برگزيده خداوند بوده است. براي همين خانه ی خدا در آن مكان مقدّس بنا شده است و خداوند به درخواست حضرت ابراهيم عليه السلام، مكّه را شهري امن براي ساكنان آن قرار داده است(سوره مباركه بقره ، آيه 126) و به خاطر فضيلتي كه دارد، داراي احكام ويژه‌اي است و اين فضيلت باعث استجابت دعا مي‌شود؛ چنانكه امام رضا عليه السلام در حاليكه اشاره به مكّه و كوههاي اطراف مي‌كرد، فرمود: كسي در آن كوهها توقف نمي‌كند مگر اينكه دعايش مستجاب مي‌شود لاكن دعاي مؤمن در آخرتش اجابت مي‌شود و دعاي كافر در دنيايش.

 

مسجد النبي:

همانگونه كه مساجد نسبت به ساير اماكن برتري دارند، در ميان مساجد نيز برخي از آنها نسبت به برخي ديگر برترند. از امام صادق عليه السلام روايت است كه رسول اكرم صل الله عليه و آله و سلم فرمود: نماز در مسجد من برابر است با هزار نماز در مساجد ديگر غير از مسجد الحرام.

 

حرم امام حسين عليه السلام:

امام صادق عليه السلام مي‌فرمايند: خداوند در روي زمين مكان هايي دارد كه دعا در آنها مستجاب مي‌شود و حرم امام حسين عليه السلام يكي از اين اماكن است.

 

سرزمين عرفات:

امير مؤمنان حضرت علي عليه السلام مي‌فرمايند:

رسول خدا صل الله عليه و آله و سلم در حجّة الوداع فرمودند: روز عرفه هنگام عصر، خداوند به سبب اهل موقف عرفات، مباهات مي‌كند و به ملائكه مي‌فرمايد به بندگانم نگاه كنيد كه از اطراف عالم با تحمّل سختي به اينجا آمده‌اند. آيا مي‌دانيد از من چه مي‌خواهند؟ ملائكه گويند: درخواست بخشش و مغفرت مي‌كنند. خداوند مي‌فرمايد: گواه باشيد كه آنها را بخشيدم.                                                                                        

نوشته شده در 26 ارديبهشت 1386

  « صفحه قبل                                                صفحه اصلی                                                  صفحه بعد »